You are currently viewing Klimatyzacja z funkcją grzania

Klimatyzacja z funkcją grzania

  • Post author:

Dlaczego klimatyzacja z funkcją grzania to świetna alternatywa dla tradycyjnych metod grzewczych?

Klimatyzator to sposób ogrzewania o którym warto pomyśleć przed nadchodzącą zimą oraz  możliwym brakiem dostaw węgla i kolejnych podwyżkach za gaz.
Klimatyzacja dla większości z nas kojarzy się jedynie z urządzeniem do schładzania pomieszczeń. Mało kto myśli o nich jak o sprzęcie grzewczym. Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzacją opłacalne jest przede wszystkim w sezonie jesiennym i wiosennym, kiedy to uruchamianie systemu grzewczego (np. centralnego ogrzewania) nie jest możliwe lub jest zbyt kosztowne. Opłacalne jest również ogrzanie zimą wnętrz budynku systemem grzewczym (np. instalacją gazową), a następne podtrzymywanie lub podwyższanie temperatury powietrza dzięki klimatyzatorom. Umiejętne zarządzanie energią centralnego ogrzewania i klimatyzacji może przynieść naprawdę świetne rezultaty, czyli obniżone rachunki grzewcze. Pamiętać jednak należy o tym, iż taka opcja sprawdza się tylko w dobrze wyizolowanych obiektach ze szczelnymi oknami oraz docieplonymi murami.

Jak klimatyzacja wytwarza ciepło?

W prostym tłumaczeniu jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z zewnątrz, a następnie po przetworzeniu za pomocą czynnika roboczego, oddaje je do jednostki wewnętrznej, która poprzez wentylator rozprowadza je po pomieszczeniu.

COP czyli Coefficient of Performance. COP informuje nas o tym ile kWh oddanego ciepła przypada na 1 kWh energii elektrycznej pobranej przez klimatyzator. Jeżeli np. na każdą pobraną 1 kWh energii elektrycznej przypadają 4 kWh oddanego ciepła, to mówimy, że sprawność wynosi 4 (COP równa się 4). Standardowo podstawowe modele klimatyzacji utrzymują sprawność COP na poziomie 3.5 – 4.

Jakie cechy posiada dobra klimatyzacja z funkcją grzania ?

  • Tryb pracy inwerterowy – działanie klimatyzatorów odbywa się w trybie ciągłym, czyli bez energochłonnego (generującego tzw. pik prądu rozruchowego) cyklu START/STOP.
  • Funkcja pogodowa – odczyt przez system warunków panujących na zewnątrz tak, by w zautomatyzowany sposób dostosowywać temperaturę powietrza we wnętrzach.
  • Tryb standby – po osiągnięciu zadanej temperatury  funkcja zarządzania mocą przełącza klimatyzator w tryb czuwania, co pozwala zaoszczędzić nawet 95% energii.
  • Ciepły start – przy niskich temperaturach zewnętrznych agregat po włączeniu w pierwszej kolejności podgrzewa sprężarkę tak, by start nie odbywał się na zimno. Efektem jest wydłużona żywotność najbardziej kosztownych podzespołów i niższe zużycie energii.

Zapraszamy do obserwacji naszej strony internetowej oraz strony Facebook, gdzie regularnie będą pojawiać się interesujące wpisy.