You are currently viewing Jaki klimatyzator wybrać?

Jaki klimatyzator wybrać?

  • Post author:

W letnie upały, gdy słońce parzy, a na horyzoncie nie widać ani jednej chmury, komfort cieplny w domowym zaciszu może stać się prawdziwym wyzwaniem. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzatora, tak by uprzyjemnić sobie funkcjonowanie w czasie wysokich temperatur. Jeśli zastanawiasz się, jaki klimatyzator wybrać do domu, a jaki klimatyzator wybrać do mieszkania, ten artykuł będzie dla Ciebie odpowiedni! Przyjrzymy się w nim rodzajom klimatyzatorów dostępnych obecnie na rynku, z uwzględnieniem ich zalet oraz wad. 


Rodzaje klimatyzatorów

Najbardziej popularnymi typami klimatyzatorów są te oznaczone jako SPLIT. Wyróżniamy jeszcze instalacje MULTI SPLIT (mają więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną) oraz klimatyzatory bez jednostek zewnętrznych – przenośne lub montowane w konkretnym miejscu, czyli tak zwane monoblokowe. 

Jaki klimatyzator SPLIT? 

Jaki klimatyzator split? Klimatyzatory typu SPLIT składają się z jednostki zewnętrznej nazywanej agregatem oraz jednostki wewnętrznej. Obie połączone są instalacją freonową, która składa się z rur miedzianych w izolacji oraz przewodów zasilania i sterowania. Charakteryzują się dużą wydajnością przy kompaktowych rozmiarach. Jednostka zewnętrzna składająca się ze sprężarki i wentylatora to najgłośniejszy element, co sprawia, że praca urządzenia w domu jest cicha. Warto zaznaczyć, że jednostka zewnętrzna może być instalowana na różne sposoby – na ścianie, dachu lub na ziemi. Dla użytkowników najważniejsze zalety to wysoka efektywność, oszczędność miejsca i niewielka emisja dźwięku. Gdy tylko jest możliwość, zalecamy instalację systemu SPLIT. 

Jaki klimatyzator SPLIT? Wyróżniamy kilka typów:

  • Klimatyzator Ścienny – Najczęściej stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych. Tani, prosty montaż i serwis. Zawieszany na ścianie, blisko sufitu (ok. 20-30 cm). Posiada wiele funkcji dodatkowych poprawiających komfort użytkowników. 
  • Klimatyzator podłogowo-podsufitowy. Prosta konstrukcja o szerokim zakresie wydajności. Wersje sufitowe, podłogowo-sufitowe i podłogowe. Stosowane w hotelach, biurach i sklepach.
  • Klimatyzator Kasetonowy. Jednostka wewnętrzna montowana w suficie podwieszanym. Rozprowadza powietrze wzdłuż sufitu na cztery strony. Stosowany w dużych pomieszczeniach, takich jak biura czy sklepy.
  • Klimatyzator Kanałowy. Wykorzystywany w biurach, sklepach i budynkach użyteczności publicznej. Pozwala na rozprowadzenie powietrza do wielu pomieszczeń.
  • System Multi Split. Pozwala na zastosowanie jednego systemu w kilku pomieszczeniach. Indywidualna regulacja parametrów powietrza w różnych pomieszczeniach. Wygląda jak standardowy SPLIT. 

Jaki klimatyzator wybrać? Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej

Klimatyzacja bazuje na technologii inwerterowej. Ma układ chłodniczy zamknięty w jednej obudowie, na który składa się sprężarka, skraplacz i kompresor. Pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia i przepompowuje przez filtr, który usuwa zanieczyszczenia i wilgoć. Następnie, schłodzone powietrze przepompowuje z powrotem do pomieszczenia. Cały układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty w jednym urządzeniu, dlatego też montażem może zająć się w zasadzie każda firma/osoba bez dodatkowych uprawnień. Nie wymagają do pracy agregatu zewnętrznego. To rozwiązanie, które sprawdzi się w szczególności w miejscach, w których nie można zamontować klimatyzatorów typu split ze względu na ograniczenia prawne lub techniczne. To świetna opcja dla mieszkań przy starych i zabytkowych rynkach, gdzie konserwator nie pozwala na ingerencje w elewacje budynku. Będzie również odpowiedni dla rozwiązania tymczasowego. Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej to zdecydowanie mniejszy wydatek na start. Możliwość samodzielnego montażu i większa mobilność jest czynnikiem przemawiającym na ich korzyść.

Przenośne klimatyzatory stanowią stosunkowo niewielkie urządzenia, które nie wymagają trwałego montażu, umożliwiając swobodną zmianę ich lokalizacji. To jednak niższa wydajność chłodzenia w porównaniu do klimatyzatorów typu split. Są również głośniejsze, ponieważ wszystkie procesy odbywają się w pomieszczeniu, w którym się znajdują.  Są także bardziej energochłonne, co wpływa na rachunki za prąd. Kłopotliwe jest również odprowadzenie skroplin – zbiornik należy systematycznie opróżniać. Do tego dochodzi konieczność zapewnienia prawidłowego odprowadzania ciepła na zewnątrz. Jeśli urządzenia są przenośne, mogą wymagać stosowania węży lub przewodów do odprowadzania ciepłego powietrza. Ich obsługa techniczna jest zazwyczaj tańsza, ponieważ użytkownik może dostarczyć urządzenie do serwisu samodzielnie.

Sprawdź także:

Jaki klimatyzator wybrać? Czym się kierować?

Jaki klimatyzator wybrać? Bez względu na typ, klimatyzatory dostępne są w wersji chłodzącej lub chłodząco–grzejącej (z pompą ciepła). Większość nowych klimatyzatorów wyposażonych jest w specjalne filtry powietrza (antyalergiczne, antybakteryjne, itd.). Niektóre mają możliwość regulacji wilgotności względnej powietrza. Poza tym, nowe klimatyzatory typu SPLIT wyposażone są w sprężarkę z przemiennikiem częstotliwości – tzw. inwerter, który umożliwia płynne dostosowywanie intensywności pracy do panujących warunków, eliminuje wahania temperatury oraz znacznie ogranicza zużycie energii, poprzez skrócenie czasu rozruchu.

Klimatyzatory – jaki wybrać? Bardzo istotne jest, by urządzenie jakim jest klimatyzator wybrać świadomie, na podstawie potrzeb i oczekiwań. Warto zadać sobie kilka pytań, które znacznie ułatwią przeglądanie dostępnych na rynku rozwiązań. Dobry klimatyzator powinien być możliwie cichy i mieć dobrze dobraną wydajność. Eksploatacja nie powinna stanowić znaczącego obciążenia dla domowego budżetu. Dodatkowy oczyszczacz? Nawilżacz? Jonizator? Ich połączone funkcje w klimatyzatorze są w stanie zapewnić przyjemną, chłodną bryzę, jednak nie zawsze… Jak nietrudno się domyślić, ta różnica znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie. 

Przed podjęciem decyzji jaki klimatyzator wybrać warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim jaka ma być jego moc?  Należy ją dobrać w zależności od kubatury pomieszczeń, ilości osób w nich przebywających i wielu innych zmiennych. Zawsze lepiej jest więc poradzić się doświadczonego instalatora. Przeszacowanie lub niedoszacowanie w tej kwestii jest niewskazane! Istotna jest również wydajność urządzenia. 

Najczęściej spotykane urządzenia mają przepływy powietrza w granicach od 200m3/h do 400m3/h. Ważne jest też natężenie hałasu. Warto na to zwrócić uwagę szczególnie przy klimatyzatorach przenośnych. W przypadku klimatyzatorów bez jednostki zewnętrznej monoblok za dobry wynik możemy uznać około 63dB. W przypadku stacjonarnych typu split będzie to około 35dB. Nie bez znaczenia jest również klasa energetyczna, która ma wpływa na rachunki za prąd.

Podsumowanie

W każdym przypadku warto skonsultować wybór z doświadczonym instalatorem HVAC, który nie tylko dobierze urządzenie pod kątem miejsca, warunków technicznych, ale również potrzeb i na wysokiej jakości komponentach. Po odpowiedni system klimatyzacji, jego instalację, konserwację czy serwis skontaktuj się z Zimna Strefa! Działamy w województwie Lubuskim i swoim zasięgiem usług obejmujemy miasta takie jak Żary, Żagań, Iłowa, Kożuchów, Bolesławiec, Nowa Sól czy Zielona Góra.