You are currently viewing Klimatyzacja – budowa i zasada działania

Klimatyzacja – budowa i zasada działania

  • Post author:

Klimatyzacja odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu komfortu termicznego w budynkach, domach, jak i biurach. Trudno sobie dziś wyobrazić nowoczesne wnętrza bez systemu klimatyzacji. Jak działa klimatyzacja? Zrozumienie zasad jej działania pomaga docenić technologię stojącą za naszym codziennym komfortem. W poniższym artykule postaramy się w możliwie prosty i zrozumiały sposób to wytłumaczyć.


Jak działa klimatyzacja? Zacznijmy od budowy

Zanim omówimy jak działa klimatyzacja, poznajmy elementy, bez których klimatyzacja nie działałaby w obecnej formie. Konstrukcja, jak i schemat działania klimatyzacji jest podobny do tego, który znamy z klasycznych lodówek. Współcześnie stosowane układy klimatyzacji w większości przypadków wykorzystują budowę klimatyzacji w formie split lub multi-split. Te pierwsze opierają się na wykorzystaniu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są połączone systemem elektrycznym i orurowania umożliwiającym przepływ czynnika chłodniczego odpowiedzialnego za chłodzenia lub grzanie pomieszczenia. Klimatyzacja multi-split różni się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest od 2 do 5 jednostek wewnętrznych.

Klimatyzator typu split: 

  • jednostka zewnętrzna wyposażona w sprężarkę, zawór rozprężny i wentylator powietrza;
  • jednostka wewnętrzna wyposażona w parownik i skraplacz (dwa wymienniki ciepła) oraz wentylatory odpowiedzialne za przepływ powietrza (chłodnego/ciepłego — w zależności od wybranego trybu pracy);
  • czynnik chłodniczy krążący w instalacji przez miedziane rury (jednostka zewnętrzna i wewnętrzna tworzą razem układ zamknięty). 

W klimatyzatorach typu split elementy, które odpowiadają za najwięcej hałasu (sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny) znajdują się w jednostce zewnętrznej. W przypadku klimatyzatora typu monoblok wszystkie elementy znajdują się w jednej jednostce (bez podziału na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną). 

Znając budowę systemu klimatyzacji możemy skupić się na odpowiedzi na pytanie “jak działa klimatyzacja?”

Jak działa klimatyzacja?

Klienci pytają nas często o to, jak działa klimatyzacja? Warto zaznaczyć, że klimatyzacja jedynie chłodzi bądź ogrzewa powietrze w pomieszczeniu i nie jest odpowiedzialna za nawiew świeżego! Za wymianę powietrza odpowiedzialna jest wentylacja. Klimatyzacja przez efektywne zarządzanie przepływem ciepła może zapewniać komfortowe warunki w pomieszczeniach, niezależnie od panujących na zewnątrz temperatur. W klimatyzacji zachodzi proces kontrolowania temperatury – działa na zasadzie obiegu chłodniczego, który wykorzystuje właściwości fizyczne substancji chłodzącej, aby przenosić ciepło z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz.

Klimatyzator zasada działania

Jak działa klimatyzacja? W trybie cyklicznym – w instalacji przepływa czynnik chłodniczy zmieniając nieustannie swój stan skupienia (skraplanie i następnie jego odparowywanie). Powietrze o obniżonej temperaturze, które jest transportowane przez wentylatory, ochładza pomieszczenie, w którym znajduje się klimatyzator (jednostka wewnętrzna). Bardzo istotną funkcję spełnia sprężarka, której zadaniem jest pompowanie czynnika chłodniczego przez cały system. To tak w skrócie, a poniżej

Klimatyzator zasada działania:

  1. Czynnik chłodniczy zostaje sprężony w sprężarce. Zarówno ciśnienie, jak i temperatura czynnika chłodniczego wzrastają.
  2. Czynnik chłodniczy zostaje przekierowany na zawór 4-drogowy, który decyduje o kierunku jego przepływu, a tym samym o trybie pracy (chłodzenie lub grzanie). W trybie chłodzenia czynnik zostaje przetłoczony do skraplacza. Obieg powietrza na skraplaczu jest wymuszony przez wentylator, ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, a gaz ulega skropleniu i przechodzi w stan ciekły (nadal pod wysokim ciśnieniem).
  3. Ciecz dostaje się do elementu rozprężnego (kapilar lub elektroniczny zawór rozprężny EEV), przez które jest dławiony – zostaje znacznie zmniejszone ciśnienie i temperatura.
  4. Schłodzony czynnik w postaci cieczy zostaje podany na wymiennik jednostki wewnętrznej (parownik). Następnie wentylator wymusza obieg powietrza.
  5. Czynnik odparowuje na wymienniku i oddaje chłód do powietrza wewnątrz pomieszczenia. Jednocześnie ogrzewa się od zaciąganego przez wentylator ciepłego powietrza z pomieszczenia, w związku z czym zmienia wstępnie swój stan na gazowy.
  6. Czynnik chłodniczy, który oddał chłód do pomieszczenia teraz w postaci gazowej wraca do sprężarki jednostki zewnętrznej, gdzie ponownie zostaje sprężony.
  7. Proces powtarza się w kółko – warto dodać, że czynnik ulega zużyciu i należy go co jakiś czas uzupełnić! 

Sprawdź także:

Klimatyzator jak działa z funkcją ogrzewania?

Niektóre modele klimatyzatorów pozwalają na ogrzewanie pomieszczeń. Urządzenie pracujące w trybie grzania odwraca obieg powietrza. Ciepło powstające w sprężarce, zamiast uchodzić na zewnątrz, wdmuchiwane jest do pomieszczenia. A są i modele, które wykorzystują dodatkowo nagrzewnicę elektryczną. Klimatyzatory z funkcją ogrzewania pozwalają na regulację temperatury w zakresie od 16 do 32°C. Są droższe niż standardowe modele, jednak ze względu na swój uniwersalny charakter cieszą się dużą popularnością! 

Klimatyzator jak działa – dodatkowe funkcje 

Oprócz chłodzenia i grzania klimatyzatory mogą też spełniać inne funkcje takie, jak:

  • Oczyszczanie powietrza – urządzenia z odpowiednimi filtrami umożliwiają oczyszczanie powietrza, co minimalizuje ryzyko alergii i innych chorób. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtrów! 
  • Osuszanie powietrza – zachowując przy tym odpowiednią wilgotność na poziomie 40-60%. Zapobiega to rozwojowi niebezpiecznych grzybów i pleśni.
  • Jonizacja – niektóre modele posiadają także opcję jonizacji, a więc wytwarzania korzystnych dla zdrowia jonów ujemnych.

Wiesz już, jak działa klimatyzacja – czas wybrać odpowiedni model!

Wybór odpowiedniego modelu klimatyzacji może wydawać się skomplikowany biorąc pod uwagę dużą ilość dostępnych urządzeń na rynku. Znając jednak, jak działa klimatyzator, z pewnością uda Ci się znaleźć sprzęt spełniający oczekiwania. Najlepiej przedyskutować temat z doświadczonym instalatorem, który na bazie doświadczeń powinien pomóc dobrać odpowiednie rozwiązania w zależności od indywidualnych sytuacji. Należy pamiętać, że aby móc w pełni wydajnie i sprawnie korzystać z bogatej funkcjonalności klimatyzatorów, urządzenia te wymagają poprawnie przeprowadzonego montażu i regularnego serwisowania (przeglądy, czyszczenie), dzięki któremu system zachowa swoją efektywność i energooszczędność przez długi czas, a ryzyko ewentualnej awarii stanie się mniejsze.

Jeżeli jesteś zainteresowany wydajną, nowoczesną klimatyzacją to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą! Specjalizujemy się w montażu systemów klimatyzacji. Oferujemy również regularne przeglądy instalacji i jej czyszczenie, a w przypadku wystąpienia usterki także naprawy. Zapraszamy do kontaktu z Zimną Strefą!